Türkiye 2022’de diplomasinin kalbi oldu

SON HABER

Türkiye 2022’de diplomasinin kalbi oldu

Türkiye-Rusya-Ukrayna görüşmeleri, Tahıl Koridoru Anlaşması, Rusya-Ukrayna esir takası, Antalya Diplomasi Forumu Türkiye’yi bu yıl dünyada diplomasinin nabzının attığı ülke konumuna taşıdı.
24 Şubat tarihinde Rusya ve Ukrayna arasında başlayan savaş sonrası, Türkiye diplomaside yoğun bir çalışma performansı sergiliyor..

Türkiye’nin Batı’dan bağımsız olarak Rusya ile Ukrayna arasında yürüttüğü diplomasi trafiği dünyada da konuşulmaya devam ediyor.

Savaş sonrası dünya genelinde başlayan tahıl krizinin çözülmesinde büyük rol oynayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmeler neticesinde Rusya ve Ukrayna arasında esir takası yapılmasını da sağladı.

Türkiye, yürüttüğü diplomatik faaliyetlerle birlikte savaşın şiddetini azaltmaya yönelik birçok çalışmalarda bulunarak, büyük takdir topladı.

2022’de diplomasinin nabzı Türkiye’de attı
AA muhabiri, Türkiye’de 2022’de düzenlenen uluslararası etkinlikler, burada ağırlanan hükümet ve devlet başkanları ve Türkiye’nin arabuluculuk yaptığı görüşmeleri derledi.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman, Rusya-Ukrayna savaşını görüşmek amacıyla 5 Mart’ta Türkiye’ye gelerek, Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal ile Türkiye-ABD ikili ilişkileri ve Ukrayna’daki gelişmeler başta olmak üzere, bölgesel konuları ele aldı.

Ankara’ya 9 Mart’ta iki günlük ziyaret gerçekleştiren İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la bir araya geldi. İki Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarında, ilişkileri daha da geliştirme sözü ön planda yer aldı.

Rus ve Ukrayna Dışişleri Bakanları, savaş sonrası ilk kez Antalya’da buluştu
Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın durması ve kalıcı barış için çaba sarf eden Türkiye, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba’yı ilk kez 10 Mart’ta ADF marjında, Antalya’dakiTürkiye-Rusya-Ukrayna üçlü dışişleri bakanları toplantısında bir araya getirdi.

Yerli ve yabancı yaklaşık 400 gazetecinin de takip ettiği toplantıda Türkiye, insani koridorların açık tutulması gerekliliğini vurguladı.

Aynı gün Antalya’da arabuluculuğa dair farkındalığı artırmak için 8. İstanbul Arabuluculuk Konferansı gerçekleştirildi. Filistin ve Kuveyt Dışişleri Bakanlarının konuşma yaptığı konferansa, Birleşmiş Milletler (BM) ile Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Genel Sekreterleri ise video konferans yöntemiyle katıldı. Aynı gün gerçekleşen bir diğer önemli görüşme ise Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev arasında yapıldı. Ankara’da bir araya gelen iki Cumhurbaşkanı, Rusya-Ukrayna savaşındaki son durum, ikili ilişkiler ve iki ülke işbirliğinin Avrupa enerji güvenliğine katkısını ele aldı.

Foruma 75 ülkeden 17 devlet başkanı ile 80 bakan katıldı
Bu yıl “Diplomasiyi Yeniden Kurgulamak” temasıyla 11-13 Mart’ta yapılan Antalya Diplomasi Forumu’na ise 3 binden fazla kişi katıldı.

Toplamda 75 ülkeden katılımcının yer aldığı foruma 17 devlet ve hükümet başkanı, 80 bakan, 39 uluslararası örgüt temsilcisi iştirak etti. Forumun açılış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan 11, Dışişleri Bakanı Mevlütt Çavuşoğlu ise 67 ikili görüşme gerçekleştirdi.

Öte yandan, Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan da ADF’ye katılarak, Bakan Çavuşoğlu ile görüştü. İki Bakan, Türkiye ile Ermenistan arasında tam normalleşme ve iyi komşuluk ilişkilerinin tesisini amaçlayan sürecin, önkoşul olmaksızın devamına ilişkin yaklaşımlarını tekrarladı. Bununla birlikte, 13 Mart’ta Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis İstanbul’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’la buluşurken, görüşmeden işbirliğini artırma ve pozitif gündeme odaklanma mesajları ön plana çıktı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rusya ziyareti öncesi 25 Nisan’da Türkiye’ye gelerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi. İletişim Başkanlığınca 25 Mayıs’ta düzenlenen Türkiye-Afrika Medya Zirvesi’ne de 45 Afrika ülkesinden 80 medya mensubu, diplomat, akademisyen, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarından temsilciler katıldı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

To Top