Suriyeli çocukların 14 yaşındaki kahramanı

SON HABER

Suriyeli çocukların 14 yaşındaki kahramanı

Suriye iç savaşında dünyanın dört bir yanına aileleriyle göçmek zorunda kalan çocuklar birer birer büyüdü. O çocuklardan biri olan Sedra El Shamali, henüz 14 yaşında ve Kanada’da yaşıyor ama şimdi günde 6 Suriyeli çocuğun ihtiyaçlarını karşıladığı bir işletme kurdu. Elif Zeynep Özipekçi’nin özel röportajı.

2012’de iki yaşındaki kız kardeşiyle birlikte ailesi tarafından Suriye iç savaşından kaçırılan çocuklardan yalnızca biri 14 yaşındaki Sedra El Shamali.

Savaşın üzerinden 10 yıl geçti, yıkımı ve acıyı gören çocuklar bu travmalarla büyüdü. Hiçbir çocuğun ölüme bu kadar yakın olmaması gerektiğini çok erken yaşta öğendi.

El Shamali’nin diğer göçmen çocuklardan farkı, travmasını diğer çocukların ihtiyaçlarını karşılamak için motivasyona dönüştürmesi.

12 yaşındaki kız kardeşi ile Kanada’da yaşayan çocuk şimdi günde en az 6 çocuğun ihtiyaçlarını karşıladıkları bir işletme sahibi. Kartpostallar satarak, bağış toplayarak ve tasarımlar yaparak sürdürdükleri işletmeleriyle her gün daha fazla kampta yaşayan çocuğun ihtiyacını karşılamayı hedefliyorlar. Böylece hem memleketlerine hem de kendileri gibi göçmenlere yardım etmek istiyorlar.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

To Top