Son Dakika: New York’taki Türkevi’ne s.aldıran zanlı yakalandı

SON

Son Dakika: New York’taki Türkevi’ne s.aldıran zanlı yakalandı

Son dakika: New York’ta Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği ile New York Başkonsolosluğunun bulunduğu Türkevi’ne s.aldırı düzenleyen Recep Akbıyık ABD’de yakalandı. Olayın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD makamlarına seslenerek, “Türkevi orada size bir emanettir. Türkevi’nin camlarını levyeyle kıran bu t.eröristi bulmanız gerekiyor” demişti.

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği ile New York Başkonsolosluğunun bulunduğu, Türk vatandaşlarının Cumhurbaşkanlığı için oy kullandığı Türkevi binası 22 Mayıs günü s.aldırıya uğramıştı. Elinde demir levye ile gelen bir kişi binanın camlarını kırarak kaçmıştı.

S.ALDIRGAN OPERASYONLA YAKALANDI
Olayın ardından başlatılan soruşturmada zanlının Giresun nüfusuna kayıtlı Recep Akbıyık olduğu belirlendi. Akbıyık, ABD polisinin operasyonu sonucu yakalandı.

“BU T.ERÖRİSTİ BULMANIZ LAZIM”
Olayın ardından ABD makamlarına seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, s.aldırganın bulunması çağrısı yapmıştı. Erdoğan, şunları söylemişti: “Türk Evi’nin camlarını kırdılar. Hani siz demokrattınız? Şimdi biz de buradan Amerika’nın yetkililerine şunu demeyecek miyiz; hadi bakalım hemen süratle bu t.eröristi bulmanız lazım, gereğini de yapmanız lazım. Acaba benzer durum Türkiye’de olsa buna nasıl bakacaksınız? Türk Evi’nin camlarını levye ile kıran bu t.eröristi bulmanız gerekiyor. Gereği neyse yapmaya hazırız.”

CAMLAR ZARAR GÖRMÜŞTÜ
Türkiye’nin New York Başkonsolosu Reyhan Özgür, s.aldırı sonucu konsolosluk kapısının 2 camı ve 10 cephe camı olmak üzere toplam 12 camın hasar gördüğünü aktararak, “Olay anında New York Polis Teşkilatına anında haber verilmiş ve polis ekibinin olay mahalline gelmesi sağlanmıştır. Kimliği belirsiz fail, s.aldırıda kullandığı demir levyeyi arkasında bırakarak uzaklaşmıştır. Failin belirlenerek yakalanmasının beklendiğini yerel makamlara aktardık. ” ifadelerini kullanmıştı.

SUÇ DOSYASI KABARIK
Öte yandan Recep Akbıyık’ın Türkiye’deki suç dosyasının kabarık olduğu öğrenildi. Zanlının, geçen sene çıkış yaptığı Türkiye’de “yaralama, tehdit ve uyuşturucu bulundurma” nedeniyle adli sicil kaydı olduğu belirtildi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

To Top