Son Dakika! Bakan Bilgin: EYT’den istifade edecek insanların tamamını kapsayacak bir düzenleme yapıyoruz

SON HABER

Son Dakika! Bakan Bilgin: EYT’den istifade edecek insanların tamamını kapsayacak bir düzenleme yapıyoruz

Son dakika! Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşları heyecanlandıracak sözler geldi. Bakan Bilgin, “EYT’den istifade edecek insanların tamamını kapsayacak bir düzenleme yapıyoruz” diyerek yaş sınırı tartışmalarıyla ilgili kafa karışıklığını sonlandırdı. Diğer yandan Bilgin, EYT ile ilgili bazı dosyalar hakkındaki teknik sorununun çözüldüğünü dile getirdi.

Emeklilikte Yaşa Takılan milyonlarca vatandaş hükümet tarafından konuyla ilgili yapılan çalışmanın detaylarını merak ediyor. EYT’de geçtiğimiz günlerde yaş sınırı olacağına yönelik iddiaların dolaşmasının ardından vatandaşların kafasında karışıklık meydana geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise bugün yaptığı açıklamada kafa karışıklığını giderdi.

“TÜM VATANDAŞLARIMIZI KAPSAYACAK”
Bilgin, “EYT’den istifade edecek insanların tamamını kapsayacak bir düzenleme yapıyoruz” diyerek yaş sınırı tartışmalarıyla ilgili kafa karışıklığını sonlandırdı.

“EYT’DE TEKNİK SORUNLAR ÇÖZÜLDÜ”
EYT’de bazı dosyaların kaybolduğu yönündeki haberlerle ilgili de konuşan Bakan Bilgin, “EYT’deki teknik sorun, kayıtlarla ilgili sorunların çözüldüğünü söylüyorum. Bir sorun yok. Altyapıyı oluşturuyoruz” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE ÜRETİME DAYALI BİR STRATEJİ ORTAYA KOYUYOR”
Bakan Bilgin, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “En zorlu şartlarda bile Avrupa’da resesyon sürecinin yaşandığı ortamda bile Türkiye’nin büyümesini sürdürmesi ve endüstriyel üretime dayalı büyümesini sürdürmesi Türkiye’nin sağlam zemine, üretim yapısına dayalı olduğunu, üretime dayalı stratejisini ortaya koyuyor.

“ASGARİ ÜCRET TEMEL ÜCRET DEĞİLDİR”
Büyümenin meydana getirdiği sorunların en önemlilerinden biri büyüme ve gelir dağılımı arasındaki ilişkidir. Bunu düzenleyecek mekanizmalar vardır. Serbest toplu pazarlık sistemi, bir diğeri ikinci toplantısını yapacağımız asgari ücret kurumudur. Asgari ücret fevkalade önemli bir kurumdur. Asgari ücret temel ücret haline geldi gibi ezberlenmiş söylem var bu doğru değil: Asgari ücretlilerin toplam ücretlilerdeki oranı yüzde 38 civarındadır.

“ASGARİ ÜCRET, DİĞER ÜCRETLİLERİ DE RAHATLATACAK”
Asgari ücret diğer ücretli çalışanların ücretlerinin de yukarıya tırmandırılmasını sağlıyor. Geçtiğimiz yıl yüzde 50 ardından yüzde 30 artışlar ücretler arasındaki farklılaşmanın yukarı doğru gittiğini ortaya koymaktadır.”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

To Top