Sarımsağı yıllardır yanlış saklamışız! Bakteri yuvasına dönüşüyor

SON HABER

Sarımsağı yıllardır yanlış saklamışız! Bakteri yuvasına dönüşüyor

Yiyecekleri uzun süre taze tutmak için buzdolabına koyuyoruz. Ancak buzdolabına konulan yanlış yiyecekler hem sağlığı hem de yiyeceklerin tadını mahvediyor. İşte uzmanlara göre buzdolabına asla konulmaması gereken yiyecekler…

Sarımsağı yıllardır yanlış saklamışız! Bakteri yuvasına dönüşüyor

Yiyecekleri pazardan, marketten aldığınız gibi buzdolabına kaldırıyorsanız hata yapıyor olabilirsiniz. Ancak her yiyeceğin buzdolabına giremeyeceğini öğrenmemiz gerekiyor. Daha uzun süre taze kalır diye buzdolabına koyduğumuz yiyecekler bakteri yuvasına dönüşerek hem sağlığı hem de yemeklerin tadını mahvediyor. İşte buzdolabına konulunca tadı bozulan yiyecekler…
PATATES
Sarımsağı yıllardır yanlış saklamışız! Bakteri yuvasına dönüşüyorPatates en lezzetli sebzelerden olsa da sağlık için göründüğü kadar masum değil. Çok çabuk bir şekilde bozulan patatesin içerisinde nişasta buzdolabının soğuğu nedeniyle şekerleniyor. Bu da patatesin pütürlü olmasına yol açıyor. Bazı kaynaklara göre patates buzdolabında saklandığında kanserle bağlantılı olan akrilamid oluşturmak için amino asitlerle reaksiyona girebilir.

SARIMSAK
Sarımsağı yıllardır yanlış saklamışız! Bakteri yuvasına dönüşüyorHastalıklarla savaşmasıyla bilinen doğal antioksidan sarımsak, buzdolabında 2 günden fazla kaldığında bakteri üretmeye başlıyor.
DOMATES
Sarımsağı yıllardır yanlış saklamışız! Bakteri yuvasına dönüşüyorDomatesi buzdolabında saklamak en sık yapılan yanlış arasında bulunuyor. Yapısı gereği sulu olan domates buzdolabındaki soğuk hava nedeniyle bozulabiliyor. Domatesin kabuğu kırıştıktan sonra bakteri üreterek sindirim sistemi sorunlarına yol açıyor.

BAL
Sarımsağı yıllardır yanlış saklamışız! Bakteri yuvasına dönüşüyorOldukça yüksek fiyata alınan balların erkenden bozulma riski birçok kişiyi tedirgin ediyor. Bu nedenle ballar buzdolabında saklanıyor. Ancak balın son kullanma tarihi neredeyse hiç yoktur. Buzdolabına konulan bal kristalize olarak şekerleniyor. Bu da istenmeyen görünümlere ve tada sebep oluyor.
KAHVE
Sarımsağı yıllardır yanlış saklamışız! Bakteri yuvasına dönüşüyorKahvenin bayatlaması tüm kahve keyfini alıp götürüyor. Bu nedenle kahvenin daha taze olacağı düşüncesiyle genellikle buzdolabına konuluyor. Ancak soğuk ve nem kahvenin lezzetinin bozulmasına yol açıyor. Kahvenin tazeliğini uzun süre korumak için cam kavanozda serin bir yerde saklamanız gerekiyor.
FESLEĞEN
Sarımsağı yıllardır yanlış saklamışız! Bakteri yuvasına dönüşüyorNefis pesto sosunun vazgeçilmezi olan mis gibi kokan fesleğen dolaba girdiğinde tüm bu özelliklerini kaybediyor. Buzdolabındaki soğuk fesleğenin hızlıca solmasına neden oluyor. Bu nedenle fesleğinin bir bardak suyun veya kabın içerisinde beklemesi en doğru saklama şekli.
MUZ
Sarımsağı yıllardır yanlış saklamışız! Bakteri yuvasına dönüşüyor

Muzları buzdolabına koymak onların olgunlaşmasını engelliyor.

AVOKADO
Sarımsağı yıllardır yanlış saklamışız! Bakteri yuvasına dönüşüyor

Salataların vazgeçilmezi olan ve son yıllarda tüketiminde büyük artış görülen avokado da yanlış saklanan yiyecekler arasında bulunuyor. Buzdolabına konulan avokadonun tadı değişiyor ve olgunlaşamıyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

To Top