Sahte diplomalı mimara soruşturma başlatıldı

SON HABER

Sahte diplomalı mimara soruşturma başlatıldı

Antalya’da akıllara durgunluk veren bir sahtecilik ihbarı ortaya çıktı. Kentte 42 yıl boyunca mimar olarak çalışan Avni Tekinaslan’ın diplomasının sahte olduğu anlaşıldı. Antalya Valiliği’ne yapılan ihbar sonrası gerçekleştirilen incelemede ortaya çıkan olayın ardından soruşturma başlatıldı. Antalya’nın ardından Aydın Valiliği de Tekinaslan hakkında inceleme başlattı. Tekinaslan, bugün Aydın Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nca (YİKOB) restorasyonu yapılan camiye gitti. Buna göre Tekinaslan, YİKOB yetkilileri ile birlikte restorasyonu 1 milyon TL olacağı belirtilen camide incelemelerde bulundu. İnceleme sonrası gazetecileri karşısında gören Tekinaslan, soruları cevapsız bırakıp aracına binerek uzaklaştı

İHBAR SONRASI ANLAŞILDI! Son dakika haberi: Antalya'da 42 yıl boyunca sahte diplomayla mimarlık yaptı!
Antalya Valiliği, geçici mezuniyet belgesi sahte çıkan, 42 yıl boyunca birçok özel proje ile kamu projesinde mimar ve şantiye şefi olarak çalışan Avni Tekinaslan ile ilgili idari soruşturma başlattı.

DHA’nın haberine göre, kendisini ‘Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi 1980 yılı mezunu’ olarak tanıtan Avni Tekinaslan’ın diplomasının sahte olduğu anlaşıldı.

İHBAR SONRASI ANLAŞILDI
Antalya Valiliği’ne yapılan ihbar sonrası gerçekleştirilen incelemede, 42 yıldır özel proje ile kamu projelerinde mimar ve şantiye şefi çalışan Tekinaslan’ın noter onaylı geçici mezuniyet belgesi, Gazi Üniversitesi ile paylaşıldı. İncelemede, belge suretinin sahte, bazı bilgilerin ise başka mezuna ait olduğu tespit edildi.

ÖNEMLİ PROJELERDE YER ALDI
Avni Tekinaslan’ın, 2016 yılında Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’nün koordine ettiği, Selçuklu dönemine ait Av Köşkü ile 2018 yılında yine Selçuklu dönemine ait Antalya Mevlevihanesi’nin restorasyonunda görev aldığı belirlendi.

Hıdırlık Kulesi ve çevresinde 2021 yılında başlatılan arkeolojik kazılarda da Tekinaslan’ın şantiye şefi olarak görev aldığı tespit edildi. Antalya Valiliği de idari soruşturma başlattı.

AYDIN VALİLİĞİ’NDEN DE İNCELEME
Tekinaslan’ın, Aydın’ın Sultanhisar ilçesindeki Kavaklı Camisi’nin restorasyon işini aldığı da ortaya çıktı.

Antalya Valiliği’nin ardından Aydın Valiliği de Tekinaslan hakkında inceleme başlattı. Öte yandan Avni Tekinaslan, bugün Aydın Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nca (YİKOB) restorasyonu yapılan camiye gitti. Tekinaslan, YİKOB yetkilileri ile birlikte restorasyonu 1 milyon TL olacağı belirtilen camide incelemelerde bulundu. İnceleme sonrası gazetecileri karşısında gören Tekinaslan, soruları cevapsız bırakıp, hafif ticari aracına binerek, uzaklaştı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

To Top