Palandöken’de pistler şenlenmeye başladı

SON HABER

Palandöken’de pistler şenlenmeye başladı

Türkiye’nin gözde tesislerinden Erzurum’da bulunan Palandöken Kayak Merkezi, kayak heyecanının en erken başladığı merkez oldu. İlk gün yoğunluğu kameralara yansıdı.
Kayak merkezlerinde sezon başladı.

Türkiye dört bir yanında kayak tesisleri olan ve bu konuda hem sporda hem de turizmde önemli kazanımlarıyla ön plana çıkıyor.

Gözde kış turizm merkezlerinden biri olan Erzurum Palandöken Kayak Merkezi, hazırlanan pistleriyle kayak tutkunlarını ağırlamaya başladı.

Sezonun ilk gününe yoğun ilgi
Kayak heyecanının en erken başladığı merkez olan Palandöken, geçtiğimiz sezon depolanan kar ve suni karlamayla hazır hale getirildi.

Sezonun ilk gününde yoğunluk oluşan merkeze gelen misafirler, kayak, snowboard ve kızak kaymanın keyfini çıkardı.
“Önümüzdeki günlerde bir kısmı da açılacak”
İstanbul’dan gelen Kader Aylin Ozan, sezonun ilk kayağını yapmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Kayakseverleri Palandöken’e davet eden Ozan, “Hava çok güzel, pistlerin bir kısmı açılmış. Önümüzdeki günlerde bir kısmı da açılacak. Kayakseverler gelsin, eğlensin.” dedi.

“Çok fazla dışarıdan gelen var”
Çağrı Ekinci de Erzurum’da kayak heyecanının başladığını belirterek, “Pistler beklediğimden daha güzeldi. Bu kadar yoğunluk beklemiyorduk ama çok fazla dışarıdan gelen var. Pistlerde buzlanma dışında her şey süper.” diye konuştu.

“İran’dan misafirlerimiz var”
Palandöken’deki bir otelin genel müdürü Bora Kanber de bu sezon karın geç yağdığına işaret etti.

Türkiye’de ilk kayak sezonunu açan merkez olduklarını vurgulayan Kanber, şöyle konuştu: “Kış şartlar belli, kar çok geç geldi ama Erzurum’un imkanları fazla. Suni karlama sistemi ve geçen kıştan biriktiren karlar ve aldığımız kar yağışıyla en azından şu anda kırmızı ve mavi pistimiz açık. İlerleyen günlerde diğer pistleri de yavaş yavaş aktif edeceğiz. Mart ayının sonuna kadar Ruslar ile yaptığımız anlaşmalar var. İran’dan misafirlerimiz var. İlk kayak sezonunu başlatmanın keyfini yaşıyoruz. Erzurum’un imkanları çok fazla, havalimanından kayak merkezine ulaşmak 15 dakika, pistlerin uzunluğu, lift kalitesi ve hızı fazla. Suni karlama sistemiyle mart ve nisan ortasına kadar kar garantisi veren destinasyon.”

24 pisti bulunuyor
Türkiye’nin en uzun pistine sahip Palandöken Kayak Merkezi, misafirlerine 12 kilometre kesintisiz kayak imkanı sunuyor.

“Doğal”, “başlangıç”, “orta düzey” ve “usta kayakçı” seviyelerinde toplam 24 pisti bulunan merkezde, 10 telesiyej, 2 teleski, 2 baby lift ve 1 gondol lift bulunuyor.

Kolay ulaşım imkanı
Pistleriyle her seviyeden kayak sporcularına hitap eden merkezde, suni karlama sistemi nedeniyle sezon boyunca kar garantisi veriliyor.

AA’nın aktarımına göre; havalimanına 20, kent merkezine ise 4 kilometre uzaklıkta bulunması dolayısıyla misafirlerine kolay ulaşım imkanı sunan kayak merkezinde, 5,6 kilometre aydınlatılmış pistleriyle gece de kayak yapılabiliyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

To Top