Nakit avans çekimine yönelik sınırlamada ayrıntılar belli oldu! 15 bin TL sınırı getirildi

SON

Nakit avans çekimine yönelik sınırlamada ayrıntılar belli oldu! 15 bin TL sınırı getirildi

Merkez Bankası’nın nakit avansa getirdiği sınırlama gündem yaratırken, konuyla ilgili ayrıntılar da belli oldu. Nakit avans, kredili mevduat hesabı ve kartla yapılan kuyum harcamalarında 15 bin TL’ye kadar olan kısım menkul kıymet düzenlemesinden muaf tutulacak. 15 bin TL’lik istisna için kart limitinin 50 bin TL’nin üzerinde olması gerekecek.

Kredi kartlarından nakit avans kullanımının son dönemde artması nedeniyle getirilen sınırlamanın ayrıntıları netleşti. Merkez Bankası, düzenleme için bankalara uygulama talimatı gönderdi.

15 BİN TL’YE KADAR NAKİT AVANS HARCAMALARI UYGULAMADAN MUAF
Buna göre nakit avans, kredili mevduat hesabı ve kartla yapılan kuyum harcamalarında 15 bin TL’ye kadar olan kısım menkul kıymet yükümlülüğü kapsamına girmeyecek. Başka bir deyişle 15 bin TL’ye kadar olan nakit avans harcamaları uygulamadan muaf tutulacak.

KART LİTİMİNİN 50 BİN TL ÜZERİNDE OLMASI GEREKECEK
Nakit avans ve kuyum harcamalarında 15 bin TL’lik istisna için kart limitinin 50 bin TL’nin üzerinde olması gerekecek.

TALEP YÜKSELİNCE DÜZENLEME YAPILDI
Kişisel kredi kartlarından belirli limitin üzerinde yapılan nakit avans çekimi menkul kıymet tesisi uygulamasına tabi tutulmuştu. Aynı karar kuyum harcamaları için de geçerli kılınmıştı. Her iki başlık için de yüzde 30 oranında menkul kıymet tesisine tabi olma şartı getirilmişti.

SEÇİM ÖNCESİNDE TALEBİN EN YÜKSEK OLDUĞU BORÇLANMA KANALI
Kredi kartına nakit avans ya da taksitli nakit avans maliyetleri aylık bazda yüzde 1,36 faiz ile TL cinsi en düşük borçlanmayı sağladığı için seçim öncesinde bireysel talebin en yüksek olduğu borçlanma kanalı haline gelmişti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

To Top