MİT’in başarılı taktikleri neler?

SON HABER

MİT’in başarılı taktikleri neler?

Milli İstihbarat Teşkilatı son dönemde etkili operasyonlarla terörle mücadelede fark yarattı. Peki nasıl bir taktik dönüşümü oldu? Özellikle Suriye ve Irak’ta yapılan operasyonlarda ne tür teknikler kullanıldı. Uzman isimlere değerlendirdi.
Sayısız fotoğraflar. Terör örgütünün sözde üst düzey isimleri. Liste kabarık, her geçen gün yeni bir teröristin isminin üzerine çizik atılıyor. Peki nasıl?

Milli İstihbarat Teşkilatı 15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi döneminde büyük bir dönüşüme uğradı. Aslında yurt dışı operasyon yetkisi gerilimin yüksek olduğu 2014’de verilmişti. 15 Temmuz sonrası ise MİT’in özellikle etkinliği sahada, savaş alanında, dağda, kentte ve terör bölgelerinde gözle görülür hale geldi.

Özellikle terör örgütü PKK’nın üst düzey isimlerine yönelik operasyonlar arttı. MİT’in PKK’lı yöneticileri imha parolası: “Bul ve yok et” oldu. Bu operasyonlarda büyük başarı sağlanmasındaki asıl etki neydi?

Her şey PKK terör örgütünün, Siirt’in Eruh ve Hakkâri’nin şemdinli ilçelerinde gerçekleştirdiği, bir askerin şehit düştüğü, 9 asker ve 3 sivilin yaralandığı ilk saldırıların yıldönümü olan 15 Ağustos 2018 günü MİT’in, “Zeki Şengali” kod adlı PKK/KCK terör örgütünün yürütme konseyi üyesi İsmail Özden’i Sincar’da öldürmesiyle başladı. Bugün PKK’nın imha edilen üst düzey yöneticilerinin sayısı 100’ü aştı. Peki nasıl taktiksel bir süreç işleniyor?

Bir çok uzmana göre, MİT şu anda Irak ve Suriye’de hareket kabiliyetini çok fazla artırmış durumda. Gerçekten güçlü bir yapılaşma, kadrolaşma ve yerleşme imkanlarına sahip. Bu da etkisiz hale getirilme olasılığı olan hedefler için korkulu rüya demek.

Operasyonlarda hem saha kaynakları hem de teknoloji aynı anda kullanılıyor. Sahadan alınan bilgiler, analistler tarafından değerlendiriliyor. Ardından teknolojinin imkanları sahaya sürülüyor.

MİT’in saha kaynaklarının güçlülüğü yok edilen hedeflerin de niteliğinden anlaşılıyor. Genelde anında gelen bilgiyle, havalanan SİHA’lar terör hedeflerini bir bir yok ediyor.

Artık Türkiye, MİT’in yurt dışı operasyon kabiliyetlerinin artmasıyla, operasyonel olarak gücünü sahaya yansıtmış durumda. Bu anlamda, bu tür güçlü operasyonları yapabilen İsrail MOSSAD ve Amerikan CIA haber alma teşkilatlarıyla boy ölçüşebilecek konumda gösteriliyor. Hatta birçok uzmana göre, başarı payı diğer istihbarat teşkilatlarından önde.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

To Top