Connect with us

Mekke’ye yürüyerek gidecek olan Bosna Hersekli Karic, Konya’ya ulaştı

Balkanlar

Mekke’ye yürüyerek gidecek olan Bosna Hersekli Karic, Konya’ya ulaştı

Bosna Hersekli 67 yaşındaki Rifet Karic, hayali olan hac ibadetini gerçekleştirmek için yola çıktı. Mekke’ye yürüyerek gidecek olan Kariç, yaklaşık 4 bin 500 kilometre yol kat edecek. Karic, Konya’nın Karapınar ilçesine ulaştı.

Hayalini gerçekleştirmek için hazırlıklarını yaptı, 14 Şubat 2024’te yolculuğuna başladı. Bosna Hersekli 67 yaşındaki Rifet Karic, kutsal topraklara gitmek için Busovaca kentinden yürüyerek yola çıktı.

SEVENLERİNİN KATILDIĞI TÖRENLE UĞURLANDI

Sevenlerinin katıldığı törenle hacca gitmek için yolcu edilen TIR şoförü ve 3 çocuk babası Karic, yolculuğunu anlattı. Karic, yaya olarak devam ettiği yolculukta kimi zaman vatandaşların ısrarı ile araçlara bindiğini ve zaman kısalttığını söyledi.

Karic, “Uzun zamandır hac ibadetini yapmayı planlıyordum. İslam’ın şartlarından olan hac vazifemi yerine getirmek en büyük hayalimdi. Bu ibadeti gerçekleştirmek üzere niyet edip yaya olarak yola çıktım. Böylece insanlara örnek olmak ve para olmadan da bazı şeylerin yapılabileceğini göstermek istiyorum. İnsanlar lüks içinde yaşarken bile mutsuzluk yaşayabiliyor. Bende bu manevi haz ile mutlu oluyorum. 2005 yılında insanların hac ibadetini yerine getirmesi için Bosna Hersek’ten Mekke’ye otobüste şoför olduğum için yolcu götürmüştüm. O dönemde yoldaki deneyimlerimle bu yolculuğa başladım. Bir zamanlar Bosnalı insanların modern ulaşım araçları yoktu. Çünkü savaş çıkmıştı ve hacca gidecek araç yoktu. O yüzden insanlar araçla hac yolcuğu yapamadı. Allah’a beni bu yolculuğa davet etmesi için dua ettim. Allah duamı kabul etti ve bugün yollardayım. Bende sadece araçlarla değil tecrübeme dayanarak yürüyerek de bu kutsal görevi yerine getirebileceğimi gösteriyorum. Hatta bana çoğu tanıdığım insan başarılı olamayacağımı belirtti. Ben ise hac görevimi yapacağıma yürekten inanıyorum. Ama ben Sırbistan, Bulgaristan gibi yerlerden sonra çok sevdiğim Türkiye’ye ulaştım” dedi.

konyaya-ulasti-bosna-hersekten-mekkeye-hac-yolculugu.jpg

“TÜRK EVLERİNDE SAHUR YAPIP İFTAR AÇIYORUZ”

Rifet Karic, “Burada çok iyi insanlar var. Türk evlerinde sahur yapıp iftar açıyoruz. Yolculuk boyunca da orucumu tutuyorum. Kimi zaman otelde kimi zaman mescitte bazen de ailelerde konuk oluyorum. Yürürken bazen sürücüler araca binmem için ısrarcı oluyor ve araçlar da devam ettiğim zamanlar oluyor. Araçtakiler sohbet esnasında yürüyerek hacca gittiğimi söylediğimde şaşırıyor. Yolculuk esnasında bazen köpek saldırılarına maruz kalıyorum. Ama şu ana kadar önemli bir şey olmadı. Yolculuk ise çok büyük bir sorun olmadan geçiyor. Çünkü tanıştığım insanlar çok duyarlı ve tüm ihtiyaçlarımı karşılamak için ellerinden geleni yaptılar. Bu tür bir misafirperverliği özellikle öne çıkaracağım. Yolda karşılaştığım insanlar Müslüman olarak benim, Mekke ve Beytullah’a ulaşmak istediğimi öğrendiklerinde bana sarılıp, tebrik ettiler. Tek isteğim kabeye yüzümü sürmek. Aslında bu şekilde Allah’a olan sevgimi göstermek ve takdirini kazanmak istiyorum. Orada herkes için dua edeceğim” diye konuştu.

konyaya-ulasti-bosna-hersekten-mekkeye-hac-yolculugu-001.jpg

“ŞAHİN AİLESİ MİSAFİRPERVERDİ”

Karic son olarak şunları söyledi:

“Bosna savaşına katılan biri olarak Türkiye ve Bosna insanı hep kardeştirler. Karapınar’da konuk olduğum Osman ve Hatice Şahin ailesi, mütevazı, misafirperver, samimiydi. Onlarla kaldığım süre boyunca sanki kendi evimdeymiş gibi tamamen rahattım çünkü her şey benimmiş gibi elimdeydi. Bana iftar ve sahur yemekleri hazırladılar. Suriye üzerinden Ürdün’e uçakla gideceğim. Çünkü burada savaş ve güvenlik anlamında şüphelerim var. Amman’dan Medine’ye kadar yürümeye devam edeceğim”

Karapınar’da Şahin ailesine konuk olan ve iftarı bu aile birlikte açan Karic, sabah namazını da Hacı Ömerli camiinde kıldıktan sonra yürüyerek Adana’ya hareket etti.

konyaya-ulasti-bosna-hersekten-mekkeye-hac-yolculugu-002.jpg

Continue Reading
You may also like...
To Top