Connect with us

Kosova Başbakanı Kurti’den nüfus sayımına destek

Balkanlar

Kosova Başbakanı Kurti’den nüfus sayımına destek

Kosova Başbakanı Albin Kurti bugün belediye başkanlarıyla yaptığı toplantıda, bugün başlayan ve 17 Mayıs’a kadar sürecek nüfus, aile ekonomisi ve konut kayıt sürecine değindi.

Soru formlarından elde edilen verilerin kalitesinin hem merkezi hem de yerel yönetişimin kalitesi açısından belirleyici olduğunu kaydeden Kurti, nüfus sayımına ilk kez savaş hasar anketinin de dahil edildiğini vurguladı.

“Ortak taahhüdümüz, vatandaşların ihtiyaçlarını ayrım gözetmeksizin karşılamak için gereklidir ve Kosova’nın geleceğini etkileyecek kararların temelini oluşturur. Anketlerden elde edilen verilerin kalitesi, daha adil planlama ve uygulama ve hatta daha büyük başarı ve kazanımlar için hem merkezi hem de yerel yönetişimin kalitesi açısından belirleyicidir” ifadelerini kullanan Kurti, bu verilerin vatandaşlar için daha iyi politika ve hizmetlere rehberlik etmeye yardımcı olacağını söyledi.

Kosova Cumhuriyeti’nde nüfus, hane ve konutların sayımının  bugün başladığını belirterek, nüfusun büyüklüğü, dağılımı ve bileşimi, yaşam koşulları ve eğitim düzeyine ilişkin veriler, vatandaşlara, hükümete,  belediyelere ve  devletin  her kurumuna yönelik en iyi politika ve hizmetlerin yönlendirilmesinde  yardımcı olacağını kaydetti.

Bu süreçte Kosova İstatistik Ajansı’na destek veren Başbakan Kurti, Kosova İstatistik Ajansı ile  belediyeler arasında işbirliği talebinde bulunarak, “Ancak sosyo-ekonomik kalkınma açısından büyük önem taşıyan bu sürecin tam anlamıyla başarıya ulaşması için Kosova İstatistik Ajansı ile belediyeler arasında yakın işbirliğine de ihtiyaç var.” dedi.

Continue Reading
You may also like...
To Top