Connect with us

K. Makedonya’da 61 binden fazla kişiye grip aşısı yapıldı

Sağlık

K. Makedonya’da 61 binden fazla kişiye grip aşısı yapıldı

Kuzey Makedonya Sağlık Bakanlığı, kasım ayından bu yana 61 binden fazla vatandaşa mevsimsel gribe karşı aşı yapıldığının bilgisini vererek, aşılamanın en iyi koruyucu önlem olduğunu yineledi.

Sağlık Bakanlığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, gribe karşı ücretsiz aşının, risk gruplarını 65 yaş üstü yaşlılar, kronik hastalığı olanlar, sağlık çalışanları, hamile kadınlar, altı aydan beş yaşına kadar olan çocukları ve sosyal koruma kurumlarına yerleştirilen kişileri kapsadığı belirtildi.

Sağlık Bakanı Fatmir Meciti yaptığı yazılı açıklamada, “Aşılama, özellikle risk grupları arasında daha ciddi formların, komplikasyonların ve ölümlerin ortaya çıkmasını önleyen en iyi önleyici tedbirdir ve korur. Aşılar işe yarıyor, kanıtlanmış bağışıklığa ve iyi etkinliğe sahip.” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığı, ilgilenen vatandaşların hâlâ resmi web sitesi https://vakcinacija.mk üzerindeki başvuru formunu doldurarak ücretsiz aşı için kayıt olma fırsatına sahip olduklarını hatırlatıyor. Daha sonra aşılamanın kesin tarihi, saati ve yeri hakkında SMS yoluyla geri bildirim alıyorlar.

Continue Reading
You may also like...
To Top