İstinaf Mahkemesi, Osman Kavala’nın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını onadı

SON

İstinaf Mahkemesi, Osman Kavala’nın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını onadı

İstinaf Mahkemesi, Gezi Parkı davasında “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan Osman Kavala hakkında kararını verdi. Yüksek mahkeme Kavala’nın cezasını onadı. Kavala için verilen karar Yargıtay tarafından da onanırsa ceza kesinleşecek.

Gezi Parkı eylemlerine ilişkin beraat kararının bozulmasının ardından Osman Kavala’nın da aralarında bulunduğu 17 sanığın yargılandığı dava, 25 Nisan 2022 tarihinde yeniden karara bağlanmıştı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, sanık Osman Kavala’yı “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

7 SANIĞA 18’ER YIL HAPİS CEZASI
Tutuklu sanıklar Ayşe Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater Utku, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Şerafettin Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ali Ekmekçi hakkında ise, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüse yardım” suçundan 18’er yıl hapis cezası verildi. Firari sanıklar Ayşe Pınar Alabora, Henry Jack Barkey, Can Dündar, Gökçe Yılmaz, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu, Memet Ali Alabora, Yiğit Aksakoğlu ve İnanç Ekmekçi’nin ise dosyaları ayrıldı.

İSTİNAF MAHKEMESİ CEZALARI ONADI
Dosya, İstinaf Mahkemesi’ne taşındı. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, dosya üzerindeki incelemesini tamamladı. Daire, Osman Kavala hakkında ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ortadan kaldırmaya veya görevini engellemeye teşebbüs’ suçundan verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve diğer 7 sanık için bu suça yardım suçundan verilen 18’er yıl hapis cezasına ilişkin kararı yerinde bularak cezaları onadı.

YARGITAY DA ONARSA CEZA KESİNLEŞECEK
Kavala için verilen karar bir üst mahkeme olan Yargıtay tarafından da onanırsa ağırlaştırılmış müebbet cezası kesinleşecek.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

To Top