Ekrem İmamoğlu’na hapis cezası kararına ABD’den tepki: Çok büyük endişe duyuyoruz

SON HABER

Ekrem İmamoğlu’na hapis cezası kararına ABD’den tepki: Çok büyük endişe duyuyoruz

YSK üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle 2 yıl 7 ay 15 gün hapis ve siyasi yasak cezası alan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yönelik karar, ABD ve Almanya’da tepkiyle karşılandı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Patel, “Türkiye’de sivil topluma, medyaya, siyaset ve iş dünyası liderlerine açılan davalardan dolayı çok endişeli olmaya devam ediyoruz” yorumunda bulunurken Almanya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Bugün verilen karar demokrasi adına büyük bir gerilemedir” denildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Yüksek Seçim Kurulu üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla açılan davada 2 yıl 7 ay 15 gün hapis ve siyasi yasak cezası alması, uluslararası kamuoyunda da büyük ses getirdi.

“HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ İLKESİNE SAYGIYLA ÇELİŞEN BİR KARAR”
ABD Dışişleri Bakanlığı, kararın büyük hayal kırıklığına yol açtığını bildirdi. Bakanlık sözcülerinden Vedant Patel, “Bu adaletsiz hüküm insan haklarına, temel özgürlüklere ve hukukun üstünlüğü ilkesine saygıyla tamamen çelişen bir karardır. Türkiye’de sivil topluma, medyaya, siyaset ve iş dünyası liderlerine açılan davalardan dolayı çok endişeli olmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“DEMOKRASİ ADINA BÜYÜK BİR GERİLEMEDİR”
Karara Almanya’dan da tepki geldi. Almanya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Bugün verilen karar demokrasi adına büyük bir gerilemedir” ifadelerine yer verildi. Açıklamada, “İfade özgürlüğü, özellikle seçim kampanyalarında adil rekabet için önemli bir kılavuzdur” denildi

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

To Top