Connect with us

Boşnak Demokrat Birliği, Avrupa Cephesine katıldı

Balkanlar

Boşnak Demokrat Birliği, Avrupa Cephesine katıldı

Kuzey Makedonya’da yaklaşan cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri öncesinde siyasi partilerin seçime hangi ittifaklarda katılacağı netleşiyor.

Kuzey Makedonya’daki Boşnakların partilerinden olan Boşnak Demokrat Birliği, bugün başkent Üsküp’teki Çayır Parkı’nda bulunan Srebrenitsa Anıtı önünde Avrupa Cephesi’ne katılım protokolü imzaladı.

Seçim protokolü anlaşması Demokratik Bütünleşme Birliği (BDİ) Genel Başkanı Ali Ahmeti ile Boşnak Demokrat Birliği Başkanı Sayın Münir Kolasinac arasında imzalandı.

Ahmeti konuşmasında, Bosna Hersek’teki savaşta şehit düşen herkesin acısını paylaşmak için bir dayanışma göstergesi olarak Çayır Park’ta bugünkü koalisyonun öneminin altını çizdi.

Kanlı savaş ve soykırım sırasında kaybedilen canları anımsatan Ahmeti, “Bu nedenle Boşnak Demokrat Birliği Başkanı, acıyı, trajediyi ve soykırımı anacağımız bu anıtın önünde bu anlaşmayı imzalamayı kabul etti. Boşnak Birliği’nin Avrupa Cephesi’ne katılmasıyla bu cepheyi güçlendiriyor, cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinde ikna edici bir kazanan haline getiriyor. Hep birlikte Rusya’ya hayır, Avrupa’ya evet diyoruz ve bu sloganla tüm Makedonya vatandaşlarına sesleniyoruz, çünkü barış, istikrar, güvenlik ve gelecek birlikte inşa edilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Boşnak Demokrat Birliği Genel Başkanı Münir Kolasinac konuşmasında partisinin kazanan cepheden çıktığını, böylece bir topluluk olarak ülkenin Avrupa geleceğine katkıda bulunacaklarını söyledi.

Avrupa Cephesi’nde BDİ, Arnavut İttifakı’nın Sela kanadı, Türk Demokratik Partisi, Makedonya Türkleri Hak ve Demokrasi Hareketi, Arnavut Demokratik Partisi ve Rom partisi yer alıyor.

Continue Reading
You may also like...
To Top