Bir il maskesiz dışarı çıkamıyor! Koronavirüsten değil… Yetkililere seslendiler: Pandemide gitmedik, şimdi hastaneye gidiyoruz

SON HABER

Bir il maskesiz dışarı çıkamıyor! Koronavirüsten değil… Yetkililere seslendiler: Pandemide gitmedik, şimdi hastaneye gidiyoruz

Hakkari’de vatandaşların kirli havadan dolayı dertli. Yüksekova ilçesinde yoğunlaşan kömür dumanından dolayı kentte yaşayanlar maskesiz dışarı çıkamıyor. Doğal gazın şehirlerine bir an önce gelmesini isteyen Yüksekovalılar, “İnsanlar pandemide gitmiyordu, bu havadan dolayı hastaneye gidiyor.” diyerek isyan etti.


Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yaşayan vatandaşlar koronavirüs salgınında hiç indirmedikleri maskelerini şimdi de ilçede yoğunlaşan kömür dumanından dolayı takmaya başladı.

VATANDAŞLAR TEDİRGİN

Yüksekova’da kış mevsimiyle birlikte kullanımı artan kalitesiz kömür nedeniyle gökyüzünü duman kaplaması vatandaşları düşündürüyor. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde soğuk havanın etkisiyle binalarda yakılan kömürün dumanı ilçenin havasını kirletirken, vatandaşlar ise koronavirüs dönemindeki gibi tekrar maskelerini takmaya başladı.

YETKİLİLERDEN YARDIM BEKLİYORLAR
 "TEK YOL DOĞAL GAZ"

Yüksekovalı vatandaşlar, kirli havadan kurtulmak için yetkililere seslenerek, doğalgazın bir an önce ilçeye getirilmesini talep etti. İş yerinde maske taktığını ifade eden esnaf Sinan Tayak, “Şu an Yüksekova’da hava kirliliği hat safhada.

İnsanlar pandemiden dolayı hastanelere gitmiyordu, bu hava kirliliğinden dolayı hastanelere gidiyor. Bu hava kirliliğinden dolayı zehirleniyoruz. Bu kalitesiz kömürün Yüksekova’da kullanması, şehrimizin temiz havasını bitirmiş durumdadır. Muhakkak doğalgaz Yüksekova’ya getirilmelidir. Yetkililerden bu konuyu çözmelerini istiyoruz” dedi.

“TEK YOL DOĞAL GAZ”
Doğalgazın getirilmesini istediklerini söyleyen esnaf Sadettin Babat da, “Bu maskelere aslında pandemi döneminde alışmıştık, ama görüyorsunuz kömür dumanının hat safhaya ulaşmasıyla artık maskelerimizi takmak zorunda kaldık.

Bu sene Yüksekova’ya getirilen kalitesiz kömür nedeniyle hastalıklar başladı. Geçen gün hastaneye gittim. İnanın pandemi döneminde bu bölgede bu kadar hastalık yoktu. Ümit ediyoruz ki bir an önce doğalgaz getirilir, biz de bu kirli havadan kurtuluruz. Özellikle akşam ve sabahları kentin semasını kömür dumanı sis şeklini kaplıyor” ifadelerini kullandı.

“MASKELİ DOLAŞMAK ŞART OLDU”

Bu zehre acil önlem alınmasını isteyen Hasım Han isimli vatandaş ise “Önceden maskeyi pandemi döneminde kullanıyorduk. Şimdi 6 ay boyunca kalmak zorunda kalacağız. Kentimizde zehir saçan kirli bir hava var. Artık yetkililerden bir çözüm istiyoruz” şeklinde konuştu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

To Top