Connect with us

Balkan ülkelerinden öğrenciler YTB iftarında buluştu

Balkanlar

Balkan ülkelerinden öğrenciler YTB iftarında buluştu

Üniversite öğrenimi görmek üzere Balkanlar’dan Ankara’ya giden öğrenciler YTB iftarında buluştu.

Balkan ülkelerinden gelen öğrencilerle bir araya gelen YTB Başkanı Abdullah Eren öğrencilerle yakından ilgilendi.

Başkan Eren memleketi Batı Trakya’dan Ankara’da üniversite eğitimi gören Batı Trakya Öğrenci Birliği BATÖB standını da ziyaret etti.

BATÖB’ün sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu akşam YTB’de sonuncusu düzenlenen iftar programında Balkanlı öğrenciler olarak bir araya geldik.

İftar sonrasında Balkan ülkelerinin kendini tanıttığı sergi alanında biz de BATÖB olarak Batı Trakya’mızı tanıttık.

Vatanımızı ve kültürümüzü tanımak için standımıza gelen misafirlerimize görsellerle ve kitaplarla bilgiler verdik, yöresel kahvemizden ikram ettik.

Samimi bir ortamda farklı kültürlerin bir arada olduğu bu güzel geceye bizleri davet eden Sn. Abdullah Eren’e teşekkür ediyoruz.”

“BATI TRAKYA’DA RAMAZAN COŞKUYLA KARŞILANIYOR”

Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde eğitim gören Gümülcineli Furkan Nizam AA muhabirine konuşarak, Türkiye ile Batı Trakya’nın gelenek ve göreneklerinin birbirine benzediğini söyledi.

Nizam, “Biz ramazan coşkusunu hep birlikte tüm Batı Trakya halkıyla, azınlık halkıyla birlikte yaşamaya ve yaşatmaya devam ediyoruz.” diyerek, Batı Trakyalı gençlerin ramazanı davul ve zurnayla karşıladığını dile getirdi.

Gençlerin mahallelerde sırayla her sahurda davul çaldığını ve bu geleneği yıllardır sürdürdüklerini aktaran Nizam, gençlerin her ramazan ayının 15’inde mahalle halkından harçlık topladığını belirtti.

Nizam, köylerde toplu iftar düzenlediklerini, ramazanda çoğunlukla farklı sofralarda iftar yaptıklarını, iftarda etli pilav, kuru fasulye ve patlıcan musakkanın sık tüketildiğini, tatlı olarak da helva yediklerini dile getirdi.

Continue Reading
You may also like...
To Top