Connect with us

Anayasa yargıcı: Cumhurbaşkanı geçici kabinenin sorumluluğundan muaftır

Balkanlar

Anayasa yargıcı: Cumhurbaşkanı geçici kabinenin sorumluluğundan muaftır

Bulgaristan Anayasa yargıcı Prof. Yanaki Stoilov, “Anayasa’da yapılan değişikliklerle Cumhurbaşkanı, atadığı hükümetin siyasi sorumluluğundan büyük ölçüde muaf tutulmuştur,” dedi.

Stoilov, “Taslak kabinenin oluşumunu teklif etmesi gereken kişi geçici başbakandır ve bunun cumhurbaşkanı tarafından onaylanması gerekir” hatırlatmasında bulundu. “Cumhurbaşkanı önerilen adaylar hakkında bir karar veremez. Bazı adayları kabul etmediğini, bazılarını ise kabul ettiğini söyleyemez. Benim tezim, Cumhurbaşkanı’nın halihazırda atamış olduğu Başbakan adayı tarafından önerilen adaylıkları uygunluk açısından değerlendiremeyeceği yönündedir. Kendisi kamusal yaşamda yarı noterlik işlevi görmektedir” dedi.

Stoilov ayrıca Dimitar Glavçev’in birkaç ay içinde Sayıştay’a döndükten sonra geçici başbakan olarak kendi faaliyetlerini nasıl kontrol edeceğinin net olmadığı yorumunda bulundu. “Devlet bütçesinin harcamalarını kontrol etmek üzere kurulmuş bir kurum olan Sayıştay’ın başkanının, bu üç ya da dört aydan sonra, bu kurumun diğer üyeleriyle birlikte, gerçekleştirdiği denetimler aracılığıyla, hükümet ve bakanlar tarafından yapılan devlet harcamalarını nasıl kontrol edeceği sorusu ortaya çıkıyor” diye ekledi.

Stoilov ayrıca mevcut mevzuat uyarınca geçici hükümetin normal bir hükümetin sahip olduğu tüm yetkilere sahip olacağını hatırlattı.

Continue Reading
You may also like...
To Top