Connect with us

Afrika’nın güneydoğusunu Freddy Kasırgası vurdu! 3 ülkede hayatını kaybedenlerin sayısı 522’ye çıktı

SON HABER

Afrika’nın güneydoğusunu Freddy Kasırgası vurdu! 3 ülkede hayatını kaybedenlerin sayısı 522’ye çıktı

Afrika’nın güneydoğusunda son bir aydır etkisini gösteren Freddy Kasırgası’nda tablo ağırlaştı. Malavi, Mozambik ve Madagaskar’da hayatını kaybedenlerin sayısı 522’ye ulaştı. Dünya Meteoroloji Örgütü geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Freddy’nin tarihin en uzun süren kasırgası olabileceği uyarısında bulundu.

Afrika’nın güneydoğusunda son bir aydır etkili olan Freddy Kasırgası’nda bilanço ağırlaşıyor. Kasırgada hayatını kaybedenlerin sayısı 500’ü geçti.

HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 500’Ü GEÇTİ
Kasırganın yol açtığı sel ve heyelanlarda Malavi’de 438, Mozambik’te 67, Madagaskar’da ise 17 kişi hayatını kaybetti. Toplam yaşamını yitirenlerin sayısı 522’ye yükseldi.

“500 BİN KİŞİYİ OLUMSUZ ETKİLEDİ”
Birleşmiş Milletler, felaketin 500 bin kişiyi olumsuz etkilediğini ve sadece Malavi’de 345 bin kişinin yerinden olduğunu açıkladı. Evlerini kaybedenler derme çatma kamplarda barınmaya çalışırken, yolların hasar görmesinden ötürü bazı bölgelere erişim sağlanamıyor.

SULAR ALTINDA KALANLARI ARAMA ÇALIŞMASI DEVAM EDİYOR
Sular altında kalanları ve kaybolanları arama kurtarma çalışması ise halen sürüyor. Dünya Meteoroloji Örgütü, bir aydan fazla süren Freddy’nin, tarihin en uzun süren kasırgası olabileceğini açıklamıştı. Malavi Devlet Başkanı Lazarus Chakwera, Freddy Kasırgası’nda hayatını kaybedenler için 14 günlük yas ilan etmişti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

To Top