25 yıldır çözülemeyen gizem! 51 yaşındaki ilkokul öğretmenine ne oldu?

SON HABER

25 yıldır çözülemeyen gizem! 51 yaşındaki ilkokul öğretmenine ne oldu?

Herkesin sevgilisi öğretmen Marion Barter, 25 yıl önce bir Haziran günü tatil için Avustralya’dan İngiltere’ye gitti. Ailesi o günden sonra Barter’ı bir daha görmedi. Öldü mü, öldürüldü mü yoksa kimlik mi değiştirdi bilinmiyor. Ancak milyonların dinlediği bir podcast sayesinde gündeme taşınan bu olay sayesinde akıllara durgunluk verecek bir dolandırıcılık açığa çıkarıldı. İşte tüm ayrıntılar…
Marion Barter öğrencileri tarafından çok sevilen bir ilkokul öğretmeniydi. Çocuklara yönelik şefkat dolu yaklaşımı, nice övgülere mazhar olmuştu. Dolayısıyla 51 yaşındaki iki çocuk annesi bu kadın, 1997 yılında ani kararlar almaya başladığında herkes şoke oldu.

Barter, o huzurlu ve sakin yaşamına sığamamaya başlamıştı adeta. Önce işinden istifa etti, ardından evini sattı. En sonunda da Avustralya’nın ışıl ışıl parlayan kumlarla kaplı kumsallarıyla bilinen Gold Coast şehrini terk edip Avrupa’da yeni bir hayat kurmak için yola çıktı.

Ailesi Barter’ı bir daha hiç görmedi. Hikâyenin asıl ilginç kısmı ise bu noktada başladı.

25 yıldır çözülemeyen gizem! 51 yaşındaki ilkokul öğretmenine ne oldu?
Barter iz bırakmadan ortadan kaybolmuş olsaydı eğer, Avustralya polisi bu vakayı daha ciddiye alabilirdi. Ama öyle olmadı. Barter’ın kızı Sally Leydon polise kayıp bildiriminde bulundu ancak kadın arananlar listesine eklenmedi. Üstelik bir polis yetkilisinin Leydon’a dediğine göre, Barter kayıp değildi; sadece ailesiyle hiçbir şekilde temas kurmak istemiyordu.

Leydon’ın aklında birçok soru vardı ama hiçbirine cevap bulamıyordu. Barter’ın evden ayrılmasının üzerinden 25 yıl geçmiş olmasına karşın bu cevaplar hâlâ bulunabilmiş değil. Ancak Leydon da pes etmiyor ve şu soruları sormaya devam ediyor: Annem kendi isteğiyle mi gitti? Gerçekten ortadan kaybolmak istiyor muydu?

Barter’ın hikâyesi bir podcast sayesinde yıllar sonra yeniden gündeme geldi. İlk bölümü 31 Mart 2019’da dinleyicilerle buluşan “The Lady Vanishes” (Hanım Ortadan Kaybolur) isimli bu podcast, Leydon’la ve bir grup internet dedektifiyle birlikte hareket eden gazetecilerin çalışmalarının bir ürünüydü.

Üç yılı aşkın zamanda 14 milyon kereden fazla dinlenen podcast, Avustralya’da polisin soruşturma dosyasını yeniden açmasını ve geçtiğimiz ay sona eren bir dava sürecini tetikledi. Duruşmalar sırasında Leydon dahil birçok kişinin ifadelerine başvuruldu. Barter’ın kaybolmasıyla ilgili deliller birer birer ortaya dökülürken özellikle Ric Blum isimli 83 yaşındaki bir adamın ismi öne çıktı.

Sürekli kimlik değiştirdiği, kendini bekar, varlıklı bir sikke taciri olarak tanıttığı kadınlara zaman zaman yurt dışında “yeni bir hayat” vaadinde bulunduğu ortaya çıkan Blum’un gerçekte iki çocuk babası evli bir insan olduğu, New South Wales’de küçük bir sahil kasabasında eşiyle yaşadığı, engelli maaşıyla geçindiği ve Fransa ve Belçika’da sahtekârlık, belge sahteciliği ve dolandırıcılık suçlarından hüküm giymiş olduğu ortaya çıktı.

Blum aralarında Barter’ın da bulunduğu çeşitli kadınlarla ilişkileri olduğunu itiraf etti ancak herhangi bir suç işlemediğini söyledi. Ancak Blum ile Barter’ın hikâyelerindeki bazı “tesadüfler” işin içinde bir bit yeniği olduğuna dair şüpheleri kuvvetlendirdi.

Bu duruşmaların ayrıntılarına ve güncel gelişmelere birazdan geleceğiz ancak dilerseniz önce en başa dönüp Marion Barter hakkındaki bilinenlere bir göz atalım.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

To Top